Cel mai rau loc de pe pamant pentru copii. Doar in ultimile zile, in Afganistan ,au fost ucisi 27 de copii si alti 136 raniti, in contextul conflictelor dintre talibani si fortele guvernamentale, a transmis ONU. UNICEF, a comunicat ca este socanta escalarea atat de rapida a violentelor care au ca victime, copii. Atrocitatile fata de copii cresc de la zi la zi..Este infiorator.. UNICEF a cerut tuturor partilor imlicate sa fereasca copii de a fi raniti sau ucisi. In ultima luna,peste 1000 de civili au fost ucisiin conflictele din Afganistan. In acesat moment ,talibanii se lupta cu fortele guvernamentale pentru a prelua sediul politiei si cladirea guvernatorului de provincie. Insurgentii au preluat deja conducerea a trei capitale regionale peparcursul wekendului. sursa DIGI24 |